فریاد خوزستان

تپیدنهای دلها ناله شد آهسته آهسته --------- رساتر گر شود این ناله ها فریاد میگردد

یادبود : دکتر علی بهزادی مدیر مجله سپید و سیاه
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ٢:٠٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸٩
 

 

    بی شک اگر بخواهیم چند مطبوعاتی درخشان ایران را در هفتاد سال گذشته نام ببریم نام دکتر علی بهزادی را نباید فراموش کنیم . این مطبوعاتی با ذوق و روزنامه نگار نو آور در ماه جاری یعنی روز شنبه ۶ شهریور ۸۹ در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت و جامعه مطبوعاتی اصیل ایران را با ضایعه ای جبران ناپذیر روبرو ساخت . 

    علی بهزادی متولد۱۳۰۴ شمسی در رشت بود . او در خارج از ایران به تحصیل حقوق پرداخت . دکتر بهزادی در سال ۱۳۳۲ و اوج نهضت ملی شدن نفت به ایران برگشت و مجله " سپید و سیاه " را با عکس روی جلدی از محمدمصدق رهبر نهضت آغاز به انتشار نمود . وی مدرک تحصیلی دکترای حقوق داشت ولی همه جا به عنوان یک روزنامه نگار شهره بود .  

    بهزادی با آنکه سالها در کسوت وکالت دادگستری و استاد دانشگاه نیز کار کرد اما همیشه خود را یک روزنامه نگار معرفی میکرد ، شغلی که ۵۰ سال تمام بطور حرفه ای و تمام قد به آن اشتغال داشت . 

    مجله سپید و سیاه مانند سایرمطبوعات مستقل آن زمان کشور در سال ۱۳۵۳ پس از ۲۲ سال انتشار توقیف و لغو امتیاز شد . در سال ۱۳۵۷ در جریان انقلاب اسلامی مجددا ً مدت کوتاهی سپید و سیاه منتشر شدتا سال ۵۸ که اینبار برای همیشه تعطیل گشت و دکتر بهزادی تحت تعقیب قرار گرفت . جالب توجه است که عین همین جریان در تاریخهای مشابه برای فریاد خوزستان و مدیر آن س-ع وکیل زاده رخ داد .

   اما مرحوم بهزادی در سالهای پس از انقلاب هم با وجود همه مشکلات از پای ننشست و به نام دخترش خانم فرانه بهزادی مجله وزین و حرفه ای دیگری به نام دانستنیها را به صورت تمام رنگی برای مدت طولانی منتشر کرد . یاد این همکار پیش کسوت و دانشمند را گرامی میداریم و بر روانش درود میفرستیم .


 
 
سخن هفته : بازسازی خسارتهای جنگ ایران و عراق
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸٩
 

 

     روزهای آخر شهریور برای مردم استان خوزستان مانند روزهای اول آن با خاطرات تلخی همراه میباشد . در سوم شهریور ۱۳۲۰ نیروهای دول متفق در جنگ جهانی دوم از زمین و هوا و دریا به کشور ما هجوم آوردند و از اولین نقاطی که به آن وارد شدند استان خوزستان بود . تا سالها پدر بزرگها و مادر بزرگها از آن روزگار و سختی های آن برای فرزندان خود میگفتند . آن روز جنگ بیش از ۳ ساعت طول نکشید و خسارتهای جانی و مالی چندان نبود . اما در ۳۰ شهریور ۱۳۵۹ یعنی ۳۹ سال پس از آن شهریور شوم باردیگر عفریت جنگ ناخواسته دیگری بر میهن ما سایه افکند و اینبار ............


 
 
سخن هفته : امنیت اروند رود
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ٤:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٩
 

    

 

  بسیاری از مردم استان خوزستان خوب به یاد دارند که جنگ هشت ساله به چه بهانه ای بر مردم کشور ما تحمیل شد. آن که سالیان دراز حزب بعث عراق به آن چشم طمع دوخته بود آبراهی بود که دروازه  هردو کشورایران  و عراق به خلیج فارس میباشد . این نکته را نه صدام حسین و نه بقیه رهبران حزب بعث هرگز نخواستند قبول کنند که این آبراه باید مورد استفاده مشترک هردو کشور قرار گیرد و بهتر است به جای رقابت بر سر آن دو طرف با همکاری آن را بهینه سازی کنند تا بتوانند از عرض کم آن به مناسب ترین شکل ممکن بهره کافی ببرند .

     


 
 
مناسبت : تبریک عید فطر
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ۳:٥۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٩
 

 

 

                                                ((  عید فطر مبارک ))

 

 ماه مبارک رمضان به پایان رسید و عید فطر آمد . این عید را با امید قبولی طاعات و عبادتها به تمام هموطنان مسلمان  هرجا که باشند ، به خصوص مردم شریف و نجیب خوزستان ، از صمیم قلب تبریک میگوئیم و برای شما ایامی خوش را آرزو  مینمائیم . 


 
 
ستون ادبی : شعر موسی و شبان از مولوی (متنی کاملتر از آنچه شنیده اید)
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩
 

     بسیاری از بزرگان ادب و حکم گذاران ملک سخن فارسی بر این اعتقاد هستند که اشعار مولوی شاعر پر آوازه ایرانی هم از نظر غنای فرهنگی و پشتوانه فکری موجود در آنها و هم از نظر استحکام ساختار زبانی سر آمد همه اشعار دیگر فارسی محسوب میشوند . یکی از معروفترین اشعار مولانا در نزد ما ایرانیان شعر موسی و شبان از دفتر دوم کتاب مثنوی معنوی ......... 


 
 
درسی از تاریخ : نهضت سلفی
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩
 

     سلفی فرقه ای است که در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن نوزدهم با اهداف میلیتاریستی و جهاد گرانه با تکیه بر  " پیوریتانیست  " یعنی نص صریح قرآن و سنت پیامبر ( ص) توسط فرقه های وهابی در شبه جزیره عربستان علیه شیعیان و سایر فرقه های اسلامی (به گفته آنها )  بدعت گرا بوجود آمد . اینها مشکلاتی را برای امپراطوری عثمانی و ایران ایجاد کردند و به بهانه وجود نا امنی توسط آنها بود که نیروهای بریتانیا مستقیم وارد منطقه خلیج فارس شدند تا بتوانند به راحتی از منافع خود در شبه قاره هند در برابر روسیه و عثمانی و حتی فرانسه حفاظت کنند . 

     بعد از برقراری دولت عربستان سعودی در ۱۹۲۶ و به دنبال کشف نفت در منطقه خلیج فارس سلفیست به صورت یک جریان آرام مذهبی در آمد . 

    پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران و تلاش برای صدور ارزشهای شیعی از سوی انقلابیون ایران از یک سو و از سوی دیگر اشغال افغانستان بوسیله نیروهای کمونیست مجددا حرکتهای جهاد گرانه سلفی از سوی عربستان سعودی احیا و حمایت شد . 

    اینبار اینها در ۲ جبهه یعنی شوروی و شیعه میجنگیدند . این مبارزه با حمایت مادی و معنوی عربستان ، امارات و پاکستان انجام میگیرفت .

   نقل از نشریه نامه - ویژه نامه خاورمیانه بزرگ ( آذرماه ۱۳۸۴ )


 
 
سخن هفته : در انجمن شهر اهواز چه میگذرد ؟
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ شهریور ۱۳۸٩
 

 

     اکنون ماههاست که سایه سنگین اختلاف بین شورای شهر اهواز و فرمانداری آن شهر به عنوان نماینده وزارت کشور بر ای انتخاب شهردار، همه فعالیتهای عمرانی شهری را در مرکز استان خوزستان تحت الشعاع خود قرار داده است .  در هفته جاری شاهد بودیم این اختلافات  به اوج خود رسید تا آنجا که باخبر شدیم ........