فریاد خوزستان

تپیدنهای دلها ناله شد آهسته آهسته --------- رساتر گر شود این ناله ها فریاد میگردد

سخن هفته: خشونتهای مسلحانه و کشتار برای موضوعات پیش پا افتاده در خوزستان
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۳
 

باید نخبگان  خوزستانی به ریشه یابی این موضوع بپردازند که چرا مسائل کم اهمیت و مشکلات پیش پا افتاده به جای حل در مراجع قضائی و انتظامی، در خانه ها و محلات و خیابانها با مسلسل و هفت تیر و قمه فاجعه می آفرینند.


کشتار بی رحمانه برای اختلاف ملکی کوچک در رامهرمز 

در خرداد ماه سال جاری، خبری منتشر شد که همه مردم ایران به ویژه مردم استان خوزستان را شوکه کرد. بنا به گزارش خبرگزاریهای رسمی و نیمه رسمی داخل کشور،  در جریان درگیری به خاطر اختلاف بر سر مالکیت یک ملک ۶۲ متر مربعی هفت نفر در رامهرمز جان خود را از دست دادند. دو نفر از قربانیان پس از به رگبار بستن پنج نفر توسط پلیس کشته شدند.

یک ماه بعد خبرگزاری فارس چهارشنبه (۴ تیر) جزئیات جدیدی از این اختلاف ملکی در رامهرمز را گزارش کرد. در این گزارش بیشتر به جنبه‌های حقوقی اختلاف بر سر یک ملک ۶۲ متر مربعی اشاره شده بود. در حالی که  تمام ابعاد این ماجرای خونین که شهروندان رامهرمز را وحشت‌ زده و نگران کرده روشن نشده است.

"مصطفی سمالی"  فرماندار رامهرمز هفتم خرداد به خبرگزاری فارس گفته بود: «در روز حادثه دو نفر از ضاربان که برادر نیز بودند با حمل دو قبضه اسلحه کلاشینکف و ۱۶ عدد خشاب پر از فشنگ و یک اسلحه کلت کمری اقدام به تیراندازی به سوی مقتولان می‌کنند که جمعا باعث کشته شدن پنج نفر شد.»

بر اثر آن تیراندازی، سه عضو خانواده طلاوری، کارشناس شورا و یکی از اهالی محل که ارتباطی با درگیری نداشته هدف گلوله قرار گرفته و کشته می‌شوند. در عکس‌ها و یک فیلم ویدئویی که از محل حادثه منتشر شده جسد خونین قربانیان روی زمین دیده می‌شود که از سر بعضی از آنها خون زیادی بیرون ریخته است.

مهدی طلاوری، فرزند یکی از کشته‌شدگان گفته بود که  ضاربان با اسلحه کمری به کشته‌شدگان تیر خلاص زده‌اند و همین نشان می‌دهد که آنها "افراد مبتدی" نبوده‌اند. سرانجام ضاربان (دو برادر به نام زنگنه) در درگیری با پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند و هر دو کشته می‌شوند.

به گفته‌ی مصطفی سمالی، ضاربان پس از حمله به دادگستری به طرف نمایندگی شرکت خودروسازی سایپا در ابتدای جاده رامهرمز به اهواز می‌روند که محل کار سه نفر از قربانیان بوده است. قاضی افتخاری، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان خوزستان به خبرگزاری مهر می‌گوید این دو نفر به سمت محل کار کشته‌شدگان تیراندازی کرده‌اند اما به کسی آسیب نرسید.

درگیری مسلحانه منجر به قتل  بر سر دمپایی در کوت عبدالله

هنوز مردم در شوک خبر کشتار رامهرمز با هفت کشته به خاطر یک اختلاف حقوقی ساده بودند که خبر وحشتناک دیگری این بار از کوت عبدالله اهواز رسید. در این حادثه حتی اختلاف حقوقی پیش پا افتاده نیز وجود نداشت.
روزنامه کیهان روز پانزدهم تیرماه  گزارش داد که  مردم ساکن در کوی مسلم کوت عبدالله از توابع شهرستان  اهواز، با شنیدن صدای شلیک گلوله سراسیمه از خانه‌های خود بیرون آمدند که در اثر تیرهای شلیک شده دو نفر در دم کشته و 7 نفر نیز مجروح شدند.
بنا به این گزارش یکی از شاهدان عینی در خصوص علت وقوع این درگیری گفت: جمعه شب در حاشیه مراسمی که در کوت عبدالله برگزار شد دو کودک حاضر در این مراسم بر سر مالکیت دمپایی با هم درگیر شدند.او گفت: درگیری جمعه شب شدت گرفت تا اینکه صبح شنبه پدر یکی از این دو کودک با به دست گرفتن سلاح کلاشینکف به خانه طرف مقابل آمد.
این شاهد عینی گفت: پدر این کودک بلافاصله اقدام به شلیک گلوله کرد که بر اثر اصابت این گلوله‌ها به مردمی که با شنیدن صدای گلوله به خیابان ریخته بودند یک زن و یک مرد کشته و 7 تن دیگر زخمی شدند.بعد از این حادثه پلیس وارد عمل شد و ضارب را دستگیر کرد.

درگیری‌های خشونت‌آمیز بر سر مسائل کم‌اهمیت  در همه جای ایران رو به افزایش است. فقط چند هفته پیش حدود ۵۰ نفر بر سر تخلیه نخاله ساختمانی در یک منطقه حاشیه‌ای تهران با چاقو و قمه به جان هم افتادند.اردیبهشت ماه امسال نیز عده‌ای زیادی در یکی دیگر از محله‌های جنوبی تهران بر سر جای پارک خودرو با چاقو و قمه با هم درگیر شدند. در این زد و خورد چند نفر به شدت زخمی و ۱۴ نفر بازداشت شدند.

مسئولیت نخبگان استان

اما خشونت بر سر مسائل کم اهمیت در خوزستان گوی سبقت را از همه نقاط کشور ربوده است. تنها در دو حادثه که رسانه ای شد،  اقدام مسلحانه منجر به کشتار نه نفر شد. نحوه اقدام  بسیار شدید و سنگدلانه ضاربان و نتایج عمل آنها به هیچ وجه با علت اختلافات همخوانی نداشته است.

همه  ما می دانیم که این نوع خشونتهای منجر به ضرب و جرح و قتل در استان ما کم نیست و رو به افزایش هستند. لازم است مسئولین محترم استان و دانشمندان و تحصیل کردگان و نخبگان  خوزستانی به ریشه یابی این موضوع بپردازند که چرا مسائل کم اهمیت و مشکلات پیش پا افتاده به جای حل در مراجع قضائی و انتظامی، در خانه ها و محلات و خیابانها با مسلسل و هفت تیر و قمه فاجعه می آفرینند.