فریاد خوزستان

تپیدنهای دلها ناله شد آهسته آهسته --------- رساتر گر شود این ناله ها فریاد میگردد

گزارش – مسئولان برای حل مشکلات آلودگی شدید هوا و آب در خوزستان چه می کنند؟
نویسنده : س-ع وکیل زاده - ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

حالا که مشخص شده بوی نامطبوع شامه آزار مردم اهواز در چند هفته اخیر،  از کارخانه الکل سازی رازی است و ورود بی رویه  پسابهای پتروشیمی به خور و خلیج فارس به شدت سرطانزا می باشد، چه اقداماتی از سوی مسئولان برای توقف سریع این مشکلات صورت گرفته است؟


فریاد خوزستان – چند سال است که مردم استان ما با پدیده زشتی به نام ریزگردها که به حلق و ریه آنها فرو می رود روبرو هستند. مسئولان گفتند که این یک مسئله کشوری است که از ورای مرزها می آید. مشکل بارانهای اسیدی و وجود گازهای مسموم کننده در هوا نیز از پارسال به مشکلات زیست محیطی و سلامتی مردم افزوده شد و هزاران نفر را راهی بیمارستان نمود. برای این پدیده ها نیز عللی ذکر شد. امسال نیز موضوع سرطانزا بودن گوشت آبزیان مورد مصرف مردم خوزستان و بوی مشمئز کننده هوای اهواز دو موضوع جدیدی  بودند که معلوم شد سلامتی  و رفاه مردم استان ما را با تهدید و آزار جدی روبر می کنند. بررسی کنیم و ببینیم  که  نمایندگان مردم  درباره  این دو معضل اخیر چه گفته اند و مسئولان برای حل آنها  تا کنون چه کرده اند.

نمایندگان مجلس و شورای شهر اهواز پیگیر موضوع بوی بد

به نقل از خبرگزاری مهر، مریم ابریشم کار سخنگوی شورای شهر اهواز در خصوص بوی بد منتشر شده در فضای این شهر گفت: در نطق های پیش از دستور شورای شهر اهواز ایرادات فراوانی گرفته شد به نحوه فعالیت  کارخانه الکل رازی که عامل تولید بوی بد در شهر اهواز شناخته شده است و ما به عنوان نمایندگان مردم اهواز به دنبال حل این مسئله هستیم.

وی افزود: نحوه فعالیت این کارخانه و وقوع واکنش های شیمیایی که به منظور ایجاد الکل در این کارخانه صورت می گیرد مشکلات تنفسی فراوانی را برای شهروندان اهوازی ایجاد کرده به همین دلیل مدیریت این کارخانه باید به فکر اصلاح فعالیت این کارخانه باشد.

ابریشم کار اظهار کرد: سایر کارخانه های الکل سازی در کشور نیز در حال فعالیت هستند اما با رعایت موازین محیط زیستی و بهداشتی چنین  مشکلاتی را برای شهروندان ساکن در محل خود ایجاد نمی کنند.

وی با اشاره به اصلاح روند فعالیت این کارخانه گفت: الکل سازی رازی باید تصفیه کننده هایی را بر روی خروجی های خود نصب کند تا بوی نامطبوع این کارخانه به بیرون نشر پیدا نکند.

سخنگوی شورای شهر اهواز عنوان کرد: مسئولان استانی و مراجع قانونی به دنبال رسیدگی و حل این مسئله هستند اما ممکن است که روند رسیدگی به این پرونده زمان زیادی بطلبد.

سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی  نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دو سال قبل  که بوی نامطبوع در شهر پیچیده بود من عامل را کارخانه الکل سازی رازی دانستم اما متاسفانه در آن زمان حرف من را نادرست خوانده و برخی از مسئولان عواملی دیگر مانند سایت پسماند و ترکیدن لوله فاضلاب را مطرح کردند.

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر عامل پیدایش این بو که مشکلات محیط زیستی فراوانی را هم به وجود آورده شناسایی شده و حال استانداری خوزستان باید به دنبال راهکار برای این معضل باشد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تعطیل کردن این کارخانه به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست و این کار تنها پاک کردن صورت مسئله است. ما باید به دنبال راهکار باشیم.

حسینی با اشاره به جریمه ای که توسط دادگاه برای این کارخانه اعمال شد، گفت: این مسئله با اعمال جریمه حل نمی شود و ما باید با استفاده از قوانین با تخلف های صورت گرفته برخورد کنیم.

 حل موضوع در زمان طولانی، چاره ای جز صبر کردن نداریم !

طی گفتگو با خبرگزاری مهر، رئیس اداره محیط زیست اهواز با اشاره به اینکه پرونده  کارخانه الکل رازی  در معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در حال پیگیری است، گفت: در این زمان از سوی این کارخانه طرح هایی مانند مالچ پاشی به منظور جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع به معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان ارائه شده است.

عادل بنی عگبه تصریح کرد: طرح های ارائه شده به صورت پایلوت هستند و برای اجرا و به نتیجه رسیدن این طرح ها نیازمند زمان زیادی هستیم.

او با بیان اینکه اجرایی کردن طرح استفاده از مالچ در ده هکتار از این حوضچه ها در دستور کار این کارخانه قرار گرفته است، اظهار کرد: در ابتدا قرار بر این بود که ماده ویناس که به عنوان عامل انتشار این بوی مشمئز کننده شناخته شده در رودخانه کارون تخلیه می شد که در صورتی که این طرح به مرحله عمل می رسید مشکلات زیست محیطی فراوانی را به وجود می آورد.

رئیس اداره محیط زیست اهواز افزود: ممکن است این گونه طرح ها زمان زیادی را بطلبند اما چاره دیگری به جز صبر کردن تا رسیدن به نتیجه نداریم.

علی احتشامی مدیر عامل این کارخانه نیز اعلام کرد که به دنبال حل این مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن هستیم. ولی احتمال تعطیلی موقت کارخانه تا رفع اشکال را رد کرد و ادعا کرد که کارخانه تحت سرپرستی او تنها عامل انتشار بوی بد در اهواز نیست.

مدیرعامل کارخانه الکل سازی رازی گفت: پرونده کارخانه در معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در حال بررسی است و ما طرح های متنوعی مانند مالچ پاشی، هوادهی به حوضچه های تبخیر، استفاده از فناوری نانو فیلترینگ و نانو ذرات را به منظور جلوگیری از انتشار این بوی نامطبوع به این معاونت استانداری ارائه کردیم.

علی احتشامی در خصوص طرح مالچ پاشی عنوان کرد: پیگیری های لازم در این خصوص اجرایی کردن این طرح انجام گرفته و در این زمان امکانات لازم در راستای بارگیری ماده مالچ از کارخانه نیز آماده سازی شده است.

مدیرعامل کارخانه الکل سازی رازی تصریح کرد: در دو روش هوادهی به حوضچه های تبخیر و استفاده از فناوری نانوفیلترینگ به ترتیب پراکنش آلودگی و میزان غلظت آن مشخص می شود.

وی با اشاره به اینکه ما به دنبال انجام کوتاه ترین روش برای پاسخگویی به این معضل هستیم، اظهار کرد: به عقیده من علت انتشار این بوی نامطبوع تنها کارخانه الکل سازی رازی نبوده و سایت پسماند زباله اهواز نیز در این قضیه نقش ایفا می کند.

احتشامی با اشاره به عدم تعطیلی کارخانه تا زمان متوقف کردن انتشار بوی مشمئز کننده حوضچه های تبخیری گفت: این کارخانه تعهداتی را در دستور کار خود دارد که باید در زمان مقرر انجام دهد و تعطیلی کارخانه مسئله ساده ای نیست و راه حل نمی باشد.

وی با بیان اینکه شهر اهواز در حالت عادی با پدیده های زیست محیطی فراوانی مانند ریز گردها مواجه است، عنوان کرد: کارخانه الکل سازی رازی مشکلات زیست محیطی را برای شهروندان ایجاد کرده و ما درصدد حل آن در کوتاه ترین زمان ممکن هستیم. اما امیدواریم همین روند را سایر کارخانه جات آلاینده در اهواز مانند شرکت های بزرگ نفت و گاز نیز در پیش بگیرند.

مدیرعامل کارخانه الکل سازی رازی  اظهار کرد: مشکلات زیست محیطی شهر اهواز فراتر از کارخانه الکل سازی رازی هستند. در کنار رودخانه کارون انواع و اقسام کارخانجات مخرب محیط زیست در حال فعالیت هستند.

هشدار درباره ورود پساب سرطانزای پتروشیمی به آب خور و خلیج فارس و سکوت مسئولان

اوایل مرداد ماه گذشته وقتی نگرانی از مسئله ورود  "پساب سرطانزا پتروشیمی های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بندر امام" افزایش یافت،  حبیب آغاجری، نماینده ماهشهر در  مجلس شورای اسلامی درباره پیامدهای ورود این پساب به آب های خور و خلیج فارس هشدار داد.

نماینده ماهشهر، امیدیه، بندرامام و هندیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به "ورود گسترده ماده سرطانزای جیوه به آب‌های خلیج‌فارس توسط شرکت‌های پتروشیمی"، گفت: "21 مجمتع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بندر امام فعال هستند که یکی از آنها به میزان گسترده‌ای جیوه را در پس‌آبهای خود وارد آبهای خور و دریا می‌کند."

حبیب آغاجری با بیان اینکه "جیوه یک فلز سنگین و به شدت سرطان‌زاست که برای آبزیان مضر است و از طریق ماهی‌ها به مردم منطقه منتقل شده و روی سلامتی آنها تاثیر بسیار منفی دارد"، گفت که اکنون "سلامتی مردم منطقه از طریق مصرف آبزیان در معرض تهدید جدی است."

به گفته این نماینده مجلس "قرار بود این سیستم اصلاح شده و جیوه دیگر به دریا ریخته نشود اما هنوز هیچ اقدامی نشده است، و همواره قول‌هایی در این باره داده می‌شود اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد و کسی به این آلایندگی شدید و خطرناک توجه نمی‌کند."

حبیب آغاجری همچنین گفت که به دلیل وجود چندین مجتمع پتروشیمی در ماهشهر و بندرامام "انواع گازهای شیمیایی از طریق این پتروشیمی‌ها در هوا منتشر می‌شود و بوی مواد شیمیایی به صورت واضح به خصوص در روزهای شرجی در شهر به مشام می‌رسد."

این عضو کمیسیون انرژی مجلس هشدار داد که در چنین شرایطی "آلودگی آب و آبزیان بسیار خطرناک‌تر است و با توجه به تاثیر شدید جیوه روی ایجاد سرطان، سلامتی مردم منطقه از طریق مصرف آبزیان در معرض تهدید جدی است."

اما  علی رغم این هشدار صریح و تکان دهنده نماینده محترم مجلس شورای اسلامی،  سایت خوزنیوز نوشت: "سازمان حفاظت از محیط‌زیست در برابر آلاینده‌های واقعی و اثبات شده مانند جیوه که با حجم انبوه به وسیله پساب پتروشیمی‌ها وارد آب‌های خلیج‌فارس شده و در میان کارشناسان نگرانی‌های جدی درباره ایجاد موج سرطان در مناطق جنوبی ایران ایجاد کرده، حساسیتی نشان نمی‌دهد."