مناسبت – تولد امیر مومنان، خورشید درخشانی که شاهان بر رهش سایند سر

فریاد خوزستان – هرسال با آمدن سیزدهم ماه رجب در تقویم قمری، یکی از اعیاد بزرگ ملی ایرانیان فرا می رسد. این روز مبارک، تولد خورشید آسمان ولایت، فخر دو عالم، امام اول و پیشوای شیعیان جهان حضرت امیر المومنین علی (ع) است.

از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران به آن بزرگوار علاقه ای وصف ناپذیر دارند، همواره شعرا و هنرمندان و سخنوران ایرانی تلاش می کنند که به مناسبت این روز فرخنده آثاری در خور خلق نمایند. بسیاری  از این قطعات و آثار معروف و زبانزد هستند.

هرچند در چند دهه اخیر برخی تلاش کرده اند تا از این نفوذ قلبی و معنوی مولای متقیان در بین مردم بهره برداری کنند و چهره مبارک و مهربان و معنوی ایشان را باژگونه و مطابق سلیقه شخصی خود نشان دهند، اما همچنان نفوذ شخصیت و معنویت کلام حقیقی آن بزرگوار نقش پر رنگی در همه شئونات فرهنگی ایران زمین و مردم آن بازی می کند و برکت وجود معنوی ایشان در بیشتر آثار هنری و کلامی و نوشتاری ایرانیان هویدا می باشد.

ضمن عرض تهنیت به مناسبت این عید بزرگ و آرزوی شادمانی برای همه عزیزان، از میان صدها نمونه مدایح سروده شده در وصف حضرت امیر المومنین علی (ع)،  یکی را که توسط  "سیمین بهبانی" شاعره غزلسرای فارس به رشته تحریر در آمده  انتخاب کردم و تقدیم حضورتان می کنم.

یادآور میشود "سیمین خلیلی" که با نام سیمین بهبهانی می نوشت و شهرت داشت، از شعرای معاصر می باشد که در بیست و هشتم تیرماه  ۱۳۰۶ خورشیدی در تهران متولد شد و در سال ۱۳۹۳ در همان شهر چشم از جهان فرو بست. صدها غزل فارسی باقی مانده از این شاعر تا کنون در بیست کتاب و مجموعه اشعار به چاپ رسیده است.

میلاد علی(ع)

فلک امشب مگر ماهی دگر زاد

ز ماهِ خویش ماهی خوب تر زاد

غلط گفتم : که خورشیدِ درخشان

که مه یابد ز نورش زیب و فر زاد

شهنشاهی ، بزرگی ، نامداری

که شاهان بر رهش سایند سر ، زاد

صدف آسا ، جهان آفرینش

درخشان گوهری ، والاگهر زاد

ز بعدِ قرن ها ، گیتی هنر کرد

که این سان قهرمانی با هنر زاد

پدرها بعد از این هرگز نبینند

که دیگر مادری ، این سان پسر زاد

فری بر مادرِ نیکو سرشتش

غزالِ ماده گویی شیر نر زاد

بشر بود و به خلق و خو خدا بود

خدا بود و به صورت چون بشر زاد

 

/ 0 نظر / 90 بازدید