یک سوال – برای مقابله با مسمومیت تنفسی پس از باران در اهواز چه طرحی دارید؟

فریاد خوزستان – این روزها  تا هوا ابری می شود دست و دل مردم اهواز می لرزد. گویا باران پر برکت به علت کم کاری  و بی توجهی برخی از نهادهای مرتبط ، دیگر برای مردم این شهر به جای  رحمت تبدیل به زحمت شده است.

در روزهای اول آبان ماه جاری بار دیگر همزمان با باران پائیزی  در اهواز، چند صد نفر از مردم شهرمان  با علائم مسمومیت تنفسی راهی بیمارستانها و مراکز درمانی شهر شدند. "ایرج نظری" معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این باره اعلام کرد که  به‌دنبال بارندگی‌های دوشنبه‌شب گذشته تاکنون حدود هزار نفر با علایم بیماری‌های تنفسی به مراکز درمانی زیر پوشش آن دانشگاه مراجعه کردند.

اوبه ایرنا گفته است: «یک هزار بیماری که به ما مراجعه کردند، به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند و هیچ گونه بیمار بدحالی در هیچ کدام از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه بستری نشده است.»
وی افزوده: «ممکن است تعدادی از این موارد به علت حساسیت‌های معمول فصلی باشد ولی به علت این که بعد از بارندگی ایجاد شده، این احتمال وجود دارد که با موضوع بارندگی ارتباط داشته باشد.»

به گفته وی، هم اکنون بیمارستان های استان به همین دلیل در حال آمادگی کامل هستند و تمام نیازهای احتمالی برآورد و تدابیر لازم برای وقوع بحران احتمالی گرفته شده است.

به یاد بیاوریم که سال گذشته  نیز بارانی مشابه  موجب شد تا  حدود 600 نفر به دلیل مسمومیت  تنفسی به بیمارستان‌های اهواز مراجعه کنند. این میزان  در روزهای بعد به حدود پنج‌هزار نفر رسید. همین مسئله باعث شد گمانه‌زنی‌ها درباره «اسیدی بودن باران اهواز» شدت بگیرد.

به دنبال آن بود که مدیرکل محیط زیست استان خوزستان اعلام کرد؛ آلودگی تاسیسات نفتی و صنعتی، آتش‌زدن مزارع نیشکر، انباشت زباله، سکون هوا و رطوبت 95 درصدی از جمله عوامل باران‌های اسیدی در اهواز بوده اند.

این در حالی است که همچنان سازمانهای جهانی بر اساس داده های ماهواره ای از وجود یک توده ناشناخته هوای آلوده در بالای شهر اهواز حکایت می کنند. توده ای که ساکن است و منشاء تشکیل آن ناشناخته می باشد. به همین دلیل این سازمانها مرتب نام اهواز را در صدر آلوده ترین شهرهای جهان از نظر وضعیت هوا قرار داده اند. آنها ادعا می کنند که در این زمینه به مسئولان کشور ما اطلاع رسانی کرده اند.

ضمن اینکه پیدا کردن منشاء تشکیل این توده آلوده کننده بسیار مهم است تا بتوان به طور موثر از گسترش آن جلوگیری کرد، اما مسئولان محترم استان باید به مردم بگویند که برنامه شان برای جلوگیری از تکرار این مسمومیتهای خطرناک تنفسی چیست؟  و برای مقابله با مسمومیت تنفسی پس از باران در اهواز چه طرحی دارند؟

/ 0 نظر / 63 بازدید