عید سعید فطر و حاشیه های خبری ماه مبارک در خوزستان

مردم خوزستان این روزها مشغول گذراندن ایام تعطیلی عید فطر هستند. در گرمای بسیار زیاد این ایام تابستانی، شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، ایذه، مسجد سلیمان، دزفول، شوشتر، باغ ملک، بهبهان، امیدیه و آغاجری، همگی  آثار شادمانی از برگزاری ماه مبارک رمضان را بر چهره دارند.

هرچند همچنان کمبودها جسم و روح مردم شهرهای خوزستان را می آزارند، اما خوزستانی ها باز هم خوشحالند که با وجود همه این مشکلات طاقت فرسا و شرایط نامناسب آب و هوایی، از خداوند سبحان برای انجام طاعات و عبادات خود در ماه مهمانی الهی توانائی لازم را دریافت نموده اند.

اما این ماه پربرکت در دنیای خبر، برای خوزستانی ها خالی از حاشیه نبود. چند واقعه  مرتبط  با ایام رمضان نام خوزستان و شهرهای آن  را در حاشیه و متن بر سر زبانها انداخت. 

حاشیه اول: ربودن دختران ایذه ای

هنوز خیلی از ماه مبارک رمضان نگذشته بود که سحام نیوز خبر داد: دو دختر ۱۳ و ۱۴ ساله در شهر ایذه در استان خوزستان، پس از شرکت در مراسم ختم قرآن که به مناسبت ماه رمضان در مصلای نماز جمعه شهر برگزار می‌شود، در راه بازگشت به خانه پیش از افطار، ربوده شدند.
خانواده‌های این دو دختر گفته اند  که آن‌ها روزه دار بوده‌اند و در راه بازگشت به خانه ربوده شده‌اند. مراسم ختم قرآن در مصلای نماز جمعه ایزه، از شبکه تلویزیونی استان خوزستان، به صورت زنده پخش شده بود.

در گزارش سایت سحام نیوز آمده بود  که شهر ایذه با وجود فقر و محرومیت های فراوان اجتماعی و فرهنگی از سال‌ پیش، به یکی از اصلی‌ترین تبعیدگاه‌های ایران تبدیل شده است. برخی معتقدند که  تبعید خلاف‌کاران و تبهکاران از شهرهای مختلف ایران به شهر ایذه، آسیب‌ها و جرائم اجتماعی نظیر مزاحمت‌های خیابانی، قتل و آدم ربایی را در این شهر به شدت افزایش داده است و مردم ایذه از این وضعیت گله‌مند هستند.

حاشیه دوم: دعوای خونبار بر سر  یک دمپائی

روزنامه کیهان روز پانزدهم تیرماه  گزارش داد که  مردم ساکن در "کوی مسلم کوت عبدالله" از توابع شهرستان  اهواز، با شنیدن صدای شلیک گلوله سراسیمه از خانه‌های خود بیرون آمدند که در اثر تیرهای شلیک شده دو نفر در دم کشته و 7 نفر نیز مجروح شدند.
بنا به این گزارش یکی از شاهدان عینی در خصوص علت وقوع این درگیری گفت: جمعه شب در حاشیه مراسمی که  به مناسبت ماه رمضان در کوت عبدالله برگزار شد دو کودک حاضر در این مراسم بر سر مالکیت دمپایی با هم درگیر شدند.او گفت: درگیری جمعه شب شدت گرفت تا اینکه صبح شنبه پدر یکی از این دو کودک با به دست گرفتن سلاح کلاشینکف به خانه طرف مقابل آمد.
این شاهد عینی گفت: پدر این کودک بلافاصله اقدام به شلیک گلوله کرد که بر اثر اصابت این گلوله‌ها به مردمی که با شنیدن صدای گلوله به خیابان ریخته بودند یک زن و یک مرد کشته و 7 تن دیگر زخمی شدند. تنها بعد از این حادثه بود که پلیس وارد عمل شد و ضارب را دستگیر کرد.

حاشیه سوم: بنر جنجالی بسیج شهرداری اهواز

سومین موضوعی که نام استان خوزستان را در ماه رمضان بر سر خبرها انداخت، خوشبختانه خونبار و خشن نبود. اما تا حد زیادی باعث شرمندگی خوزستانی ها شد.

این حادثه نصب بنری بود از سوی بسیج و ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرداری اهواز درباره روزه خواری که چاپ عکس آن در فضای مجازی بسیار جنجال برانگیز شد. چرا که بر روی این بنر اصطلاح "ملاء عام" با اشتباه املایی "ملع عام" نوشته شده و علاوه بر این در یک اشتباه محتوایی تاکید شده است که روزه خواری در ملاء عام "بی احترامی به روزه خواران" است.

مشخص بود که استفاده از کلمه "روزه خواران" به جای "روزه داران" کاملا اتفاقی یا به اصطلاح معروف یک "اشتباه لپی" بود که قابل بخشش می باشد و ممکن است برای هرکسی یا سازمانی یک بار پیش بیاید. هرچند که اگر به دفعات تکرار شود باید به دقت و آگاهی مرتکب شک کرد.

اما موضوعی که خوزستانی ها را شرمنده کرد غلط املائی این بنر بود که به وضوح نشانه بی سوادی تهیه کنندگان آن بود. این غلط املائی در حالی برای خوزستانی ها مهم شد که نشانه شهرداری اهواز را که یک نشانه شناخته شده برای تمام هم میهنان ما می باشد در زیر خود داشت.

البته "مهدی داوودی" فرمانده بسیج، دبیر ستاد صیانت شهرداری اهواز و همچنین دبیر ستاد امربه معرف و نهی از منکر شهرداری اهواز ضمن پذیرش مسئولیت و تائید نصب آن از سوی بسیج شهرداری اهواز، مقصر غلط های املایی و محتوایی این بنر را "چاپخانه" معرفی کرد و  گفت که "در چاپ اشتباه یک بنر، مقصر چاپخانه بوده.

هرچند این برادر عزیز که از مسئولان متعهد و زحمت کش خوزستانی می باشد، در مصاحبه با برخی سایتها گله کرد و گفت که  "گروهی قصد دارند از طریق مختلف عملکرد خوب شهردار اهواز را در امور عمرانی و فرهنگی و زیباسازی با ایجاد تنش از طریق مطبوعات و خبرگزاری ها زیر سئوال ببرند و وقت شهردار را جهت انجام امورات شهری بگیرند."

ولی در محافل مختلف شهر شنیده می شد که باید به ایشان  تذکر داد تا  به جای فرافکنی و انداختن تقصیر به گردن این و آن، بهتر است از این پس دقت خیلی بیشتری بکنند تا نه باعث شرمندگی همشهریان و هم استانیهای فرهنگ پرور و با سواد و دانش پژوه خود بشوند و نه به قول خودشان بهانه به دست بهانه جویان و کج اندیشان بدهند.

مردم استان خوزستان بر این باورند که  این عزیز و همه مسئولان استان خوزستان باید کاملا متوجه باشند و بدانند  هر اقدام آنها درست یا غلط به پای همه مردم خوزستان نوشته می شود. پس بهتر است به دقت مواظب رفتار و گفته ها و نوشته های خود در دنیای دیجیتال امروز باشند که در آن مجال هیچ پرده پوشی حتی بر عیوب کوچک نیست.

حاشیه چهارم: سوختن پاساژکادوس آبادان

 صبح روز ۲۹ تیرماه، ساختمان  کادوس ۴ بزرگترین مجتمع تجاری آبادان  دچار آتش‌سوزی شد و در اثر این آتش سوزی خسارات عمده ای  بر آن وارد گردید.

ازساعات اولیه بامداد آن روز، ماموران آتش‌نشانی و گروه‌های امدادی بلافاصله پس از اطلاع یافتن در صحنه حاضر شدند. اما به علت گسترش آتش سوزی تا ظهر آن روز موفق به اطفاء کامل حریق نشدند.

خوشبختانه تنها  خانواده ای  که در این مجتمع ساکن بود بوسیله گروه اطفای حریق پالایشگاه آبادان کاملا سالم خارج شدند و این آتش سوزی هیچگونه تلفات جانی نداشت. اما خسارتهای مالی وارده به این مجتمع و مغازه ها و اموال  کسبه پاساژ کادوس بسیار سنگین گزارش شده است.

به گفته برخی از مردم آبادان؛ کمبود بعضی وسایل و تجهیزات اطفای حریق مانند بالابر و پله برای مهار آتش در طبقات فوقانی مجتمع تجاری باعث وارد آمدن خسارت بسیار زیاد به این مجتمع شده است. این نظریه تا حدودی توسط فرماندار آبادان هم تائید شد.

عزیزالله شهبازی فرماندار آبادان  گفت: نیروهای آتش‌نشانی و امدادی با بهره‌گیری از تمام خودروهای آتش‌نشان دو شهرستان آبادان و خرمشهر، پالایشگاه نفت آبادان و پتروشیمی فوری به محل اعزام شده و عملیات مهار آتش آغاز شد و آتش‌نشانها  برای جلوگیری از سرایت آتش به دیگر واحدهای تجاری در خیابان امام تلاش خود را به کار بردند.

در حالی که این مقام مسئول عدم وجود وسایل و تجهیزات کافی آتش‌نشانی را دلیل خسارت بالای این مجتمع عنوان کرد و گفت: متاسفانه کمبود برخی از تجهیزات لازم اطفای حریق مانند پله و بالابر باعث شد که نیروهای آتش‌نشان برای مهار آتش در طبقات بالایی مجتمع با مشکل مواجه شد و این مساله خسارت وارده به این مجتمع را بیشتر کرد.

یک عضو شورای شهر آبادان دیر خبر شدن ماموران را دلیل اصلی گسترش آتش سوزی و خسارات عمده آن دانست. سید فیاض موسوی  گفت: براساس شواهد و قرائن موجود زمان شروع آتش‌سوزی در مجتمع تجاری کادوس حدود ساعت ۲ نیمه شب بوده اما متاسفانه به دلیل اینکه در زمان آتش‌سوزی این مجتمع تعطیل بوده و آتش‌سوزی هم در درون ساختمان روی داده بود، نگهبان ساختمان نیز پس از گذشت چند ساعت از وقوع حریق مطلع می‌شود و با آتش نشانی تماس می گیرد.

به هرحال جدا از همه این موارد، آتش سوزی پاساژکادوس آبادان از همان ساعات اولیه توسط مردم محلی تصویر برداری شد و در فضای مجازی بسیار مورد توجه قرارگرفت. گویا هنوز شبح ماجرای سوختن "سینما رکس آبادان" در سی و شش سال قبل (شامگاه 28  مرداد 1357) در اذهان بسیاری از هموطنان زنده بود. ماجرای کابوس مانندی که باعث  سوختن زنده زنده بیش از 600 نفر از مردم آبادان و شدت گرفتن شعله های انقلاب اسلامی در آن سال گردید.

 

/ 0 نظر / 72 بازدید