یادبود : دکتر علی بهزادی مدیر مجله سپید و سیاه

 

    بی شک اگر بخواهیم چند مطبوعاتی درخشان ایران را در هفتاد سال گذشته نام ببریم نام دکتر علی بهزادی را نباید فراموش کنیم . این مطبوعاتی با ذوق و روزنامه نگار نو آور در ماه جاری یعنی روز شنبه ۶ شهریور ۸۹ در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت و جامعه مطبوعاتی اصیل ایران را با ضایعه ای جبران ناپذیر روبرو ساخت . 

    علی بهزادی متولد۱۳۰۴ شمسی در رشت بود . او در خارج از ایران به تحصیل حقوق پرداخت . دکتر بهزادی در سال ۱۳۳۲ و اوج نهضت ملی شدن نفت به ایران برگشت و مجله " سپید و سیاه " را با عکس روی جلدی از محمدمصدق رهبر نهضت آغاز به انتشار نمود . وی مدرک تحصیلی دکترای حقوق داشت ولی همه جا به عنوان یک روزنامه نگار شهره بود .  

    بهزادی با آنکه سالها در کسوت وکالت دادگستری و استاد دانشگاه نیز کار کرد اما همیشه خود را یک روزنامه نگار معرفی میکرد ، شغلی که ۵۰ سال تمام بطور حرفه ای و تمام قد به آن اشتغال داشت . 

    مجله سپید و سیاه مانند سایرمطبوعات مستقل آن زمان کشور در سال ۱۳۵۳ پس از ۲۲ سال انتشار توقیف و لغو امتیاز شد . در سال ۱۳۵۷ در جریان انقلاب اسلامی مجددا ً مدت کوتاهی سپید و سیاه منتشر شدتا سال ۵۸ که اینبار برای همیشه تعطیل گشت و دکتر بهزادی تحت تعقیب قرار گرفت . جالب توجه است که عین همین جریان در تاریخهای مشابه برای فریاد خوزستان و مدیر آن س-ع وکیل زاده رخ داد .

   اما مرحوم بهزادی در سالهای پس از انقلاب هم با وجود همه مشکلات از پای ننشست و به نام دخترش خانم فرانه بهزادی مجله وزین و حرفه ای دیگری به نام دانستنیها را به صورت تمام رنگی برای مدت طولانی منتشر کرد . یاد این همکار پیش کسوت و دانشمند را گرامی میداریم و بر روانش درود میفرستیم .

/ 1 نظر / 60 بازدید
علیرضاK-B

[لبخند] نوشتهای دکتر علی بهزادی