ستون ادبی : شعر موسی و شبان از مولوی (متنی کاملتر از آنچه شنیده اید)

    جلال الدین محمد بلخی متخلص به شمس تبریزی و مشهور به مولوی یا مولانا در سال ۶۰۴ هجری ( قرن۱۳میلادی ) در شهر بلخ متولد شد و در سال ۶۷۲ هجری در شهر قونیه ازجهان رفت . بلخ امروز از شهرهای افغانستان است و قونیه در ترکیه قرار دارد . مدفن این شاعر و حکیم بزرگ ایرانی در قونیه است . در زمان حیات او بلخ جزو خراسان بود و خوارزمشاهیان بر ایران حکومت میکردند .

     معروفترین آثار مولوی عبارتند از کتاب مثنوی ، دیوان شمس و فیه مافیه . مثنوی مولانا از ۲۶۰۰۰ بیت تشکیل شده است که در ۶ دفتر نگاشته شده اند . مثنوی مولوی بنا به قولی یکی از بهترین کتب ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت ایرانی پس از اسلام است . 

     بسیاری از بزرگان ادب و حکم گذاران ملک سخن فارسی بر این اعتقاد هستند که اشعار مولوی شاعر پر آوازه ایرانی هم از نظر غنای فرهنگی و پشتوانه فکری موجود در آنها و هم از نظر استحکام ساختار زبانی سر آمد همه اشعار دیگر فارسی محسوب میشوند . یکی از معروفترین اشعار مولانا در نزد ما ایرانیان شعر موسی و شبان از دفتر دوم کتاب مثنوی معنوی است که برای سالها  در ایام ماه مبارک رمضان ، در هنگام لحظات روحانی پیش از اذان مغرب و شروع افطار، قسمتهائی از آن  همراه با دعای زیبای ربنا هر روز از رادیو ایران به گوش رسیده . 

     به همین مناسبت بد ندیدیم که متنی کاملتر از آنچه تا کنون شنیده ایم از این شعر سروده شده در قالب مثنوی را به همه هموطنان  خود در سراسر ایران  تقدیم کنیم تا شاید به این ترتیب مردم اهل ذوق در این آخرین روزهای رمضان با خواندن و تفکر در این شعر با خدای خود نزدیکی بیشتری را احساس کنند . یاد آور می شود که متن کامل مثنوی موسی و شبان ابیات بسیار بیشتری دارد. متن منتخب من از  مثنوی موسی و شبان به این شرح است :

 

دید موسی یک شبانی را به راه.........کو همی گفت ای خدا و ای اله 

تو  کجائی تا شوم من چاکرت؟.............چارقت دوزم ،کنم شانه سرت؟

دستکت بوسم   ، بمالم پایکت...........وقت خواب آید  ،  بروبم جایکت 

ای خدای من ،فدایت جان من...............جمله فرزندان و خان و مان من

ای فدای تو همه بزهای  من.............ای به یادت هی هی و هیهای من

گر تو را بیمارئی آید به  پیش ..........من توراغمخوارباشم همچوخویش

گفت موسی:حال خیره سرشدی!.............خودمسلمان ناشده کافرشدی!

این چه ژاژاست وچه کفرست وفشار............پنبه ای اندردهان خودفشار!

گفت:موسی،دهانم دوختی..........................از پشیمانی تو جانم سوختی

جامه را بدرید و آهی کرد تفت.......................سر نهاد اندربیابان و برفت

وحی آمدسوی موسی ازخدا :  ........................بنده ما را زما کردی جدا

تو برای وصل کردن آمدی............................نی برای فصل کردن آمدی

ما برون را ننگریم و قال را.........................مادرون را بنگریم و حال را

ملت عشق ازهمه دینهاجداست................عاشقان راملت ومذهب خداست

لعل را  گر مهرنبود،باک نیست................عشق دردریای غم غمناک نیست

چون که موسی این عتاب ازحق شنید..............دربیابان، درپی چوپان دوید

برنشان پاک آن سرگشته راند............................گرد از پربیابان برفشاند

عاقبت دریافت و او را بدید.......................گفت مژده ده که دستوری رسید

هیچ آداب و ترتیبی مجوی........................هرچه میخواهد دل تنگت، بگوی


 

/ 38 نظر / 3127 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

واقعا ستودنیه

امین

سلام و سپاس مرا پذیرا باشید . شعر موسی و شبان مولانا بیش از 80 بیت است ... اما تنها 19 بیت آن در تارنامه ی شما آمده است ... در حالی که نوشته اید متن کامل ! لطفا بررسی کنید ... یا متن کامل را بیاورید ، یا "متن کامل" را پاک کنید !

خاتون

ممنون خیلی خوب بود

reza

On the path Moses came upon a shepherd His prayers with his God he overheard. Where are you so your needs I can serve Mend your shoes, your hair comb, curl & curve. Wash your clothes, kill your lice, pick your nits Bring you milk, while your Majesty just sits. Kiss your lovely hands, and rub your tiny feet When it is time to sleep, sweep your room, make it neat. For you I will sacrifice all my goats Thinking of you I shout and sing my notes. The shepherd is this manner went on and on Moses asked, who do you talk to my son? Said to the only One who gave me birth Did the same with the skies and this earth. Said Moses, poor man, you just ruined your luck Not yet found God, infidel, you are stuck. You blaspheme, you babble such idle talk Gag yourself, inside your mouth stick a sock. Of your blasphemy, the whole world now stinks Piety in mire and muck now sinks. Sandals and leggings are what you deserve Wanting all these for the One, you have some nerve. If at once you do not hold your tongue Fire and brimsto

ملیکا

به نظرمن شعرش و داستانش خیلی خیلی زیباست

جواد جبل عاملی

شعر ناقصه و بعضی جملات اشتباه است به عنوان مثال بیت گر نبندی زین سخن تو حلق را اتشی اید بسوزد خلق را بعد از بیت پنبه ای اندر دهان خود فشار جا افتاده است متاسفم از این بی دقتی بی حرمتی بی مسئولیتی سهل انگارانه و ...! گفت موسی های(به عنوان خطاب)خیره سر شدی نه حال!!! خیره سر شدی... این متن کاملتونه؟!

محمّد شعبانی

بسم الله الرحمن الرحیم. سلام، از لطف شما متشکرم چون من این شعر را دوست دارم. لطفا از سایت من هم دیدن فرمایید. و نظر بدهید.باتشکر. با حق.

محسن

دمت گرم حال کردم

sara

سلام لطفا کاماشو بنویسید. با تشکر