نوروز زیبا و تجلی شکوهمند بهار در شهر و استان عزیز ما

راستش را بخواهید در تمام طول زندگی خودم هیچ نوروزی را زیباتر از نوروز خوزستان ندیده ام. استان ما هر چند اشکالات زیادی دارد و یکی از بدترین تابستانهای کشور در آن اتفاق می افتد، اما از حق نگذریم که بهترین بهار سرزمینمان ایران نیز در همین استان اتفاق به وقوع می پیوندد.

گوئی بهار اولین گامهای خود را  در ایران، بر خوزستان  می گذارد. از اوایل اسفند در حالی که بسیاری از نقاط کشورمان همچنان شاهد زور زدنهای ننه سرما هستند، خوزستان به عمو نوروز خوش آمد می گوید و هوای دلنشین بهاری در آن پدیدار می گردد. در دوهفته آخر اسفند جاده های خوزستان پر از گلها و علفهای خودرو می شوند که همانند سفره ای رنگین و خوش بو بر سراسر زمین گسترش می یابند. تا چشم کار می کند رقص رنگین گلها  به چشم میخورد.

خوزستان هم دارای مناطق نیمه کوهستانی در شمال خود می باشد و هم دشتهای آبرفتی در مرکز و جنوب دارد. هم صحرای شنی دارد و هم تالابهای نیزار. اطراف شوش و دزفول واندیمشک که شریانهای حیاتی کارون و دز در آنها جریان دارند در این روزها چنان زیبا و دل نشین هستند که هر بیننده ای را مسحور می کنند. کوهپایه های اطراف بهبهان و باغملک هم مملو از گلهای رنگارنگ  و علفهای سبز و جوان  می شوند.

اهواز نیز حال و هوای ویژه خود را دارد. بازارهای شلوغ و کناره های کارون واقعا در روزهای عید دلپذیر هستند. از کودکی برای من مفهوم نوروز با تصویر بازار سبزی اهواز (بازار کاوه)  در مرکز شهر و اطراف فلکه شهدا (مجسمه سابق) گره خورده است. این بازار که تقریبا به تمام خیابانهای اصلی مرکز شهر اهواز وصل می شود، در هفته آخر اسفند شاهد جنب و جوش عظیمی است. در آن می توانی تمام هفت سین سفره ات را تامین کنی و ماهی و سبزی برای سبزی پلو ماهی شب عیدت را بخری. آنجا بوی سیر تازه و سنبلهای رنگارنگ و گل نرگس  با بوی عود چنان در هم می آمیزند که از خود بی خودت می کنند.  تنگهای ماهی قرمز کوچولو و بشقابهای سبزه و کاسه های سمنو و کیسه های پر از سنجد و سبدهای پر از سیب سرخ نیز چشمانت را سرشار از زندگی می کنند.

حیف است که هم وطنان غیر خوزستانی  خود را از دیدن این همه زیبائی بهارانه محروم کنند و به سرزمین بهار دل انگیز در این ایام سری نزنند. ما خوزستانی ها همواره از دیدن هموطنان عزیزمان شاد می شویم و اصلا عید بدون دید و بازدید با آنها برایمان کم لطف خواهد بود.

فریاد خوزستان فرارسیدن نوروز باستانی این جشن ملی ایرانیان و آغاز سال ۱۳۹۴ خورشیدی را به همه هموطنان به ویژه مردم خوب خوزستان در همه جای دنیا تبریک و شادباش می گوید و آرزوی عیدی خوش و سالی پر از خیر و برکت را برای همگان دارد. 

/ 0 نظر / 85 بازدید